A Pilates módszert Joseph Hubertus Pilates találta fel, aki Németországban, Düsseldorf mellett született 1883-ban. Gyakorlói szerint a Pilates fő célja a test és a lélek egységének megteremtése olyan módon, hogy az elme ne legyen lekötve és a test kecsesen, egyensúlyban mozogjon.
Joseph Pilates 6 alapelvet alkotott meg módszeréhez:
- Koncentráció (concentration): A tudatos mozgás kulcsa, hogy odafigyeléssel, a figyelem fókuszával végzik a gyakorlatokat.
- Irányítás (control): Szellemi és fizikai irányítás. Az izmok irányítása, a mozgás és a légzés koordinálása.
- Központosítás (centering): A módszer azon alapvetésre épül, hogy minden mozdulat az úgynevezett erőközpontból indul ki, azaz a has-alsó-háti-szakasz-csípő-fenék központi területről, amely körülveszi a létfontosságú szervek nagy részét és magába foglalja a gerincet, a test középpontját alkotva.
- Légzés (breathing): A megfelelő légzéstechika a kulcs a minél tökéletesebb mozgás kivitelezéséhez. Minden gyakorlat mozdulataihoz adott ki- és belégzés ütem tartozik.
- Áramlás (flowing movement): Minden gyakorlatnak saját üteme van, ezáltal a gyakorlatok “áramló” mozgással állnak össze egésszé.
- Precizitás (precision): A gyakorlatok helyes kivitelezése a legfontosabb. Inkább kevesebb ismétlésszámmal, de a lehető legtökéletesebben végrehajtva kell dolgozni.
A gyógytornászok napi munkája során egyre nő az ízületi panasszal hozzánk forduló páciensek száma, amin az ülő életmód és a mozgásszegény életmód sokat ront. A pilatesszel egy olyan tudatos testkontrollt, törzs stabilitást és izomerő egyensúlyt tudunk teremteni, aminek a gyakorlásával hosszabb távon a mélyizomzat megerősítésével a panaszok csökkennek.
A rehabilitációs pilates a gyógytorna szemlélet és a pilates gyakorlatanyagának ötvözetéből alakult ki, melynek sokféle irányzata létezik a világon. Az APPI egy nemzetközi szervezet, melynek központja az Egyesült Királyságban van, és Elisa és Glenn Whithers gyógytornász-Pilates oktatók alapítottak azzal a céllal, hogy a hagyományos Pilates gyakorlatanyagokat átalakítva a gyógytornászok is beépíthessék a mindennapi rehabilitációs tevékenységükbe a módszert. Gyakorlatanyaga figyelembe veszi a normál és a hibás mozgásmintákat, hogy a terapeuta célzottan alkalmazni tudja a normál funkcionális mozgás elérése érdekében a kezelések során.
A Pilates rehabiltiációs torna azoknak ajánlott, akiknek
- akut vagy krónikus panaszuk van, például: derékfájás, porckorongsérv, sportsérülések, traumás sérülések után.
- azoknak a nőknek is hasznos lehet, akiknek szükségük van a szülés vagy császármetszés utáni regenerációra-izomerő fejlesztésrea mélyizomzat megerősítésével.
- ülő életmódot végző emberek számára hasznos, akiknek a hosszan tartó passziv ülés révén rendszeres vagy tartós gerincpanaszuk, vagy egyéb ízületi panaszaik vannak.
A Rehabilitációs Pilates órák egyéniben és csoportosan is végezhetőek, időtartama 55 perc/alkalom.