Gyógytornával kezelünk baleset- sportbaleset során keletkező, vagy öröklött- életmódból adódó olyan sérüléseket, amelyek korlátozzák az egyén mozgásképességét vagy fájdalmat okoznak.
A gyógytorna kifejezés a nevével ellentétben nemcsak „gyógyító”, hanem megelőző „preventív” tornát is jelenthet. Megelőző, amikor a az öröklött betegségekre való hajlamot (például gerincsérv, gerincferdülés, csípőkopás, alsó „O” láb, „X láb”), vagy az életmódból-munka során felvett helyzetből adódó tartás és mozgásmintákat figyelembe véve személyre szabottan adunk gyakorlatokat azért, hogy megelőzzük az ízületek-izmok sérüléseit, és az ezekkel járó mozgásszervi fájdalmakat.
A gyógytorna segítségével műtét nélkül is meggyógyulhat derék-nyak-térd-váll-csukló fájdalma (porckorongsérve is).
A gyógytornára járók nagy része meglepődve szembesül azzal, hogy a gyógytorna nem „könnyű” tornát jelent és hogy az egyszerűnek tűnő gyakorlatok kivitelezése milyen „nehéz” ha jól csináljuk őket. Ennek oka az, hogy a gyakorlatok kivitelezése pontosan beállított testhelyzetben, a testrészek-ízületek tengelyeit figyelembe véve, a mozgást létrehozó megfelelő izmok segítségével történik.
A gyógytorna kezelés során először állapotfelméréssel kezdünk, melynek során megtörténik a páciens tüneteinek kikérdezése, amit egy alapos mozgásvizsgálat követ. Ezután felállítjuk az egyénre szabott kezelési tervet, átbeszéljük a kezelések ajánlott gyakoriságát, és a várható eredményeket.