Medencefenék gyógytornász-fizioterapeuta MSc, Manuálterapeuta
☎ +36-20-950-5085
Az egészségügy számos területén kipróbáltam már magam.
A nők egy része már hallott a medencefenék tornáról (egyéb elnevezés: gátizom-torna intimtorna, Kegel-gyakorlatok), problémájával (inkontinencia, süllyedéses panaszok) mégsem egészségügyi szakemberhez, hanem különféle trénerekhez, oktatókhoz, laikusokhoz fordul. Sok esetben online tornákat vásárolnak vagy videókról próbálnak gyakorlatokat elsajátítani intim panaszaik megszüntetésére.
A legtöbb nő vizelettartási nehézség (inkontinencia), illetve kismedencei szervsüllyedéses panaszok miatt kezd el autodidakta módon intimtornázni.
Miért fontos, hogy szakemberhez fordulj?
Szülés következtében a medencefenéken lévő izmok megnyúlhatnak, sérülhetnek, elindítva ezzel a kismedencei szervek süllyedését (méh, hüvelyfalak, bél, húgycső). A levator izom egyik vagy mindkét oldalon részlegesen vagy teljesen leválhat a szeméremcsonton lévő tapadási pontjáról, ezért nem lesz hatékony önmagában a gátizom torna. (Izom hiányában ugyanis nincs mit összehúzni) Elsődleges feladat tehát annak a megállapítása, hogy van-e megfelelő erejű, tónusú, állóképességű izom a torna elkezdéséhez.
Szülést, kismedencei műtétet követően vagy panaszok esetén mindenképpen javasolt felkeresni speciálisan ezzel a területtel foglalkozó szakembert (urogynekológus szakorvos, medencefenék-gyógytornász), az autodidakta módon végzett tornák helyett.
Az lenne az ideális, ha a szülés utáni 6 hetes kontroll során egy urogynekológus és medencefenék-gyógytornász vizsgálná meg a kismamákat és az állapotfelmérés eredményének megfelelően egyéni terápiát kapna minden páciens.
Ha belegondolunk, pl. egy térdszalag műtét után is gyógytornával kezdődik a rehabilitáció, nem online tornával vagy edzők, trénerek által összeállított gyakorlatsorokkal rehabilitálódunk.
A kontroll nélkül végzett intimtorna árthat is!
Mivel a medencefenék izmok láthatatlanok, működésüket nehéz csupán szemmel, érzéssel kontrollálni. Ezért elengedhetetlen a torna vagy bármilyen kezelés megkezdése előtt a szakember által végzett vizsgálat, állapotfelmérés. Előfordulhat, hogy valakinek teljesen ép gátizmai vannak, mégsem tudja azokat megfelelően aktiválni. A jelenség mögött állhat idegsérülés (császármetszés után is), vagy egyszerűen az illető nem érzi, hogy mit, hogyan kell mozgatni.
Tapasztalatom szerint a nők egy része azt gondolja, hogy a gátizmait helyesen működteti, miközben esetleg meg sem mozdítja azokat, vagy más izmokat aktiválva a medencefenékre kifejezetten ártalmas mozgásokat végez, ami a kismedencei szervek süllyedését okozhatja.
Túlműködő medencefenék esetén szintén állapotromlást okozhat, ha kontroll nélküli gátizomgyakorlatokat végzünk. A feszes izomnak éppen az a baja, hogy nem tud ellazulni, ezért a folyamatos kontrakciók még feszesebbé teszik, rontva ezzel az izom vérellátását, funkcióját.
A medencefenék izmok állapota a kor előrehaladtával –csakúgy mint minden más izom-fejlesztés , torna nélkül tovább romlik, a tünetek egyre súlyosabbakká válhatnak.
Kezdje el mihamarabb a szakember segítségével történő rehabilitációt.
Forduljon hozzám bizalommal!